кандидат мистецтвознавства,
доцент кафедри спеціального фортепіано № 2
Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського

…..Минулої осені, 2 листопада 2019 року, у Малому залі Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського (Київської консерваторії) відбувся вечір, присвячений 120‑річчю від дня народження видатного музиканта – піаніста, педагога, професора Київської консерваторії Євгена Михайловича Сливака (1899–1969). У заході взяли участь представники різних поколінь школи майстра – учні його учнів («музичні онуки») та учні учнів його учнів («музичні правнуки»). Незважаючи на непривітну осінню погоду, у залі зібралось чимало слухачів – як музикантів (випускників академії різних років, викладачів, учнів та студентів різних музично-освітніх закладів Києва), так і прихильників класичного музичного мистецтва.
…..Від початку вечора в залі запанував піднесено-святковий настрій. Зі вступним словом до аудиторії звернулася завідувачка кафедри спеціального фортепіано № 2 академії, кандидат мистецтвознавства, професор, заслужений діяч мистецтв України Тетяна Рощина. У стислому й водночас ємкому виступі професорка окреслила основні віхи творчої біографії Євгена Михайловича, змалювавши в загальних рисах яскравий портрет людини і митця.
…..Концертну програму вечора було розпочато виступами наймолодших його учасників – учнів фортепіанного відділу Київської середньої спеціальної музичної школи імені М. В. Лисенка, «музичних правнуків» Є. Сливака, вихованців класу Тетяни Абаєвої, – які презентували яскраві п’єси романтичного репертуару. Учениця 5 класу Софія Дорош виконала Ноктюрн Едварда Гріга (тв. 54 № 4) та Фантазію-експромт до‑дієз мінор Фридерика Шопена (тв. 66), а учень 10 класу Владислав Усатенко зіграв Andante maestoso з балету Петра Чайковського «Лускунчик» у віртуозній транскрипції Михайла Плетньова.
…..Сценічну естафету вечора підхопив доросліший «музичний правнук» майстра – магістрант (студент V курсу) фортепіанного факультету академії, представник класу Андрія Кутасевича Максим Іванов. Він виконав віртуозні п’єси початку та кінця XX століття – Етюд-картину мі‑бемоль мінор тв. 39 № 5 Сергія Рахманінова та дві прелюдії у джазовому стилі (№№ 9 і 10) Миколи Капустіна.
…..Зі словом про Є. Сливака виступила викладач-методист фортепіанного відділу Школи імені М. В. Лисенка, заслужений працівник культури України Ірина Баринова. Музикантка розповіла про особливості педагогіки майстра, які успадкував його учень та її вчитель Данило Романович Юделевич – багаторічний завідувач фортепіанного відділу школи.
…..

Афіша музичного вечора до 120-річчя Є. М. Сливака

…..Наступні номери концертної програми відбулися за участі учениці Ірини Баринової у Школі імені М. В. Лисенка – лауреата міжнародних конкурсів, солістки Національної філармонії України Марії Віхляєвої. Піаністка виступила в сольному амплуа, виконавши знаменитий «Сумний вальс» Яна Сібеліуса та Вальс мі‑мінор Фридерика Шопена, і в ансамблі зі скрипалем, лауреатом міжнародних конкурсів Кирилом Бондарем, відтворивши популярну «Мелодію» Петра Чайковського та п’єсу Астора П’яццолли «Залишений» в обробці В’ячеслава Самофалова.
…..Другу серію концертних виступів завершив ще один «музичний правнук» Є. Сливака – лауреат міжнародних конкурсів, аспірант кафедри спеціального фортепіано академії, вихованець класу Андрія Кутасевича Назар Аддаті. Піаніст виконав дві п’єси з неокласичної сюїти Моріса Равеля «Надгробок Куперена» – граційний Менует і рухливо-віртуозну Токату.
…..Своєрідним ліричним інтермецо вечора стали хвилюючі спогади учениці майстра – його студентки в консерваторії Ірини Дудченко, яка багато років пропрацювала у стінах alma mater концертмейстером на кафедрі сольного співу. Спогади музикантки, яка, на жаль, не змогла бути присутньою в залі, прочитала її донька – завідувачка вокального відділення Вечірньої музичної школи імені К. Г. Стеценка Оксана Шкурат.
…..Завершальну частину концертної програми було відкрито виступом вихованця класу Ірини Баринової у Школі імені М. В. Лисенка, лауреата численних міжнародних конкурсів, асистента-стажиста академії Романа Лопатинського. Він виконав три фрагменти із циклу п’єс тв. 118 Йоганнеса Брамса – № 2 (Інтермецо), № 3 (Капричіо) та № 5 (Романс), позначені притаманною композиторові філософічністю думки та стриманістю почуттів.
…..«Музична онука» Є. Сливака Ольга Бутько – представниця класу Михайла Карафінки у Школі імені М. В. Лисенка, дипломант міжнародних конкурсів, яка працює викладачем і концертмейстером у рідній школі, – виступила з камерними романтичними п’єсами. Піаністка зіграла дві вишукані мазурки Фридерика Шопена – ля мінор тв. 7 № 2 та ре мажор (без номера), і меланхолійну «Осінню пісню» Петра Чайковського із циклу «Пори року».
…..Фінальним акордом вечора став виступ вихованця класу Данила Юделевича у Школі імені М. В. Лисенка, лауреата міжнародних конкурсів, доцента кафедри спеціального фортепіано академії Андрія Кутасевича. У його виконанні прозвучав монументальний твір – Сарабанда і Чакона з опери «Альміра» Георга Фрідріха Генделя у концертній обробці Ференца Ліста.
…..Протягом усього вечора в залі зберігалась особлива атмосфера, властива пам’ятним вечорам, які нерідко відбуваються у стінах музичної академії. Такі вечори допомагають їхнім учасникам відчути себе частиною великої творчої родини, а зв’язок поколінь стає особливо відчутним. Віддаючи данину шани видатним майстрам, корифеям музичного виконавства і педагогіки, зокрема Євгену Михайловичу Сливаку, ми відчуваємо співпричетність до славетних мистецьких традицій рідної школи, гордість за її здобутки і відповідальність за її подальший поступ.

Учасники пам’ятного вечора